-15% z kuponem EXTRA15 dla zamówień powyżej 10 zł!

Co to jest shoutout na Instagramie? Na czym polega?

Co to jest shoutout na Instagramie
W dynamicznym świecie Instagrama, gdzie tysiące followersów oczekuje na nowe treści, pojęcie "shoutout" zyskuje na znaczeniu.

W dynamicznym świecie Instagrama, gdzie tysiące followersów oczekuje na nowe treści, pojęcie "shoutout" zyskuje na znaczeniu. Czy chcesz kupić shoutout, aby wzmocnić strategię marketingową swojego profilu, czy szukasz odpowiedzi na pytanie, czym jest shoutout, kluczowe jest zrozumienie jego roli w zdobyciu nowych obserwujących i zwiększeniu zaangażowania.

W serwisie społecznościowym, gdzie follow, like i dm to codzienne czynności, shoutout może znacząco zwiększyć widoczność danego profilu. Niezależnie od tego, czy korzystasz z oprogramowania do systematycznego pobierania treści, czy preferujesz bezpośrednie odwiedzenia profilu, shoutout stanowi cenną monetę w gospodarce uwagi na Instagramie.

Czym jest i na czym polega shoutout na Instagramie?

Shoutout na Instagramie to popularna metoda promocji, polegająca na wspominaniu lub polecaniu innego użytkownika w poście lub na InstaStory. Często jest to forma współpracy, w której dwie strony promują się nawzajem, aby zwiększyć swoją widoczność i liczbę obserwujących. Shoutout może przyjmować różne formy, na przykład:

 1. Wzajemne shoutouty - dwa konta na Instagramie mogą umówić się na wzajemne promowanie swoich profili. Na przykład, użytkownik A robi post lub IstaStories, w którym poleca swoim followersom konto użytkownika B, a użytkownik B robi to samo w drugą stronę.

 2. Płatne shoutouty - influencerzy lub konta z dużą liczbą obserwujących mogą oferować shoutouty w zamian za opłatę. To popularna metoda dla mniejszych marek lub kont, które chcą zwiększyć swoją widoczność na IG.

 3. Shoutouty w ramach konkursów - niektóre konta organizują konkursy, w których jedną z nagród jest shoutout. To może być skuteczny sposób na zwiększenie zaangażowania i zasięgu.

 4. Spontaniczne shoutouty - czasami użytkownicy robią wzmianki bez wcześniejszego planowania czy umów, po prostu dlatego, że podoba im się jakiś produkt, usługa czy profil na Instagramie.

Shoutouty na Instagramie są ważnym narzędziem marketingowym w mediach społecznościowych, pozwalającym na budowanie społeczności i zwiększanie zasięgu.

Wypromuj się już dziś z InstGrow.pl 🔥

 • 🇵🇱 Polska obsługa klienta
 • ⚡️ Błyskawiczne efekty usług
 • ✅ Najlepsza oferta na rynku

Czy warto robić shoutout?

To czy warto robić shoutouty na platformach takich jak Instagram, zależy od kilku czynników, w tym od celów marketingowych, grupy docelowej, jakości konta, z którym się współpracuje, oraz od ogólnej strategii marketingu w mediach społecznościowych. Oto kilka zalet i potencjalnych wad robienia shoutoutów:

Zalety shoutoutów

 1. Zwiększenie zasięgu: - shoutouty mogą pomóc w dotarciu do nowej publiczności, która wcześniej mogła nie być świadoma Twojej marki lub konta.

 2. Budowanie wiarygodności - współpraca z szanowanymi influencerami lub markami może zwiększyć Twoją wiarygodność w oczach ich obserwujących.

 3. Wzrost liczby obserwujących - skuteczny shoutout może przyciągnąć nowych followersów, zainteresowanych Twoją treścią.

 4. Targetowanie niszy - shoutouty z kontami specjalizującymi się w określonej niszy mogą być bardzo skuteczne w dotarciu do specyficznej grupy docelowej.

 5. Niski koszt - w porównaniu z tradycyjnymi formami reklamy, shoutouty mogą być bardziej przystępne cenowo, zwłaszcza przy współpracy z mniejszymi influencerami.

Potencjalne wady

 1. Niepewna zwrotność inwestycji (ROI) - nie zawsze jest gwarancja, że shoutout przyniesie oczekiwane rezultaty w postaci wzrostu obserwujących czy zwiększenia sprzedaży.

 2. Ryzyko niespójności marki - jeśli shoutout nie jest dobrze dopasowany do Twojej marki, może to wprowadzić zamieszanie wśród Twoich obserwujących i zaszkodzić wizerunkowi.

 3. Nadmierna promocja - zbyt częste korzystanie ze shoutoutów lub współpraca z wieloma różnymi kontami może sprawić, że Twoje działania będą postrzegane jako nadmiernie promocyjne.

 4. Jakość obserwujących - niektóre shoutouty mogą przyciągnąć obserwujących, którzy są mniej zaangażowani lub nie są w Twojej grupie docelowej.

Shoutouty mogą być wartościowym narzędziem w strategii marketingu w social mediach, ale powinny być stosowane rozważnie. Ważne jest, aby wybierać konta, które są zgodne z Twoją marką i mają zaangażowaną społeczność. Ponadto, warto monitorować wyniki i dostosowywać strategię w zależności od reakcji i zaangażowania odbiorców.

Jakie konta na Instagramie wybierać do shoutouts?

Wybór odpowiednich kont do shoutoutów na Instagramie jest kluczowy dla skuteczności tej strategii. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie konta:

 1. Zgodność tematyczna - wybieraj konta, które są związane z Twoją niszą lub branżą. Jeśli Twoje konto dotyczy zdrowego odżywiania, szukaj innych kont o podobnej tematyce. Dzięki temu dotrzesz do bardziej zaangażowanej i zainteresowanej publiczności.

 2. Rozmiar i zaangażowanie obserwujących - konta z podobną liczbą obserwujących często są najlepszym wyborem, ponieważ sugeruje to podobny poziom wpływu. Jednak ważniejsze od samej liczby obserwujących jest zaangażowanie ich społeczności – komentarze, polubienia i interakcje.

 3. Autentyczność i jakość konta - szukaj kont, które publikują autentyczne i wysokiej jakości treści. Unikaj kont z podejrzaną aktywnością, taką jak kupione obserwacje czy polubienia.

 4. Historia współpracy - sprawdź, czy konto wcześniej współpracowało z innymi markami lub osobami. Konta, które regularnie robią shoutouty, mogą być mniej efektywne, ponieważ ich obserwatorzy mogą być już przytłoczeni liczbą rekomendacji.

 5. Lokalizacja i demografia obserwujących - jeśli Twoja marka lub działalność jest skierowana do określonej lokalizacji lub grupy demograficznej, upewnij się, że wybrane konto ma obserwujących pasujących do Twojego celu.

 6. Styl i ton komunikacji - upewnij się, że styl i ton komunikacji wybranego konta pasuje do Twojego. Spójność w komunikacji jest ważna dla budowania marki.

 7. Weryfikacja wiarygodności - przed nawiązaniem współpracy sprawdź, czy konto nie jest oskarżane o nieuczciwe praktyki, takie jak używanie botów do zwiększania liczby obserwujących.

Pamiętaj, że skuteczny shoutout to taki, który wydaje się naturalny i autentyczny. Współpraca z kontami, które są zgodne z Twoimi wartościami i estetyką, zwiększa szansę na pozytywny odzew ze strony obserwujących.

Jak zrobić shoutout na swoim koncie?

Aby zrobić shoutout na Instagramie, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Wybierz odpowiednie konto: Jak wspomniano wcześniej, wybierz konto, które pasuje do Twojej niszy, ma zaangażowaną społeczność i jest zgodne z Twoimi wartościami.

 2. Skontaktuj się z właścicielem konta: Jeśli planujesz wzajemny shoutout, najpierw skontaktuj się z właścicielem drugiego konta. Możesz to zrobić przez prywatną wiadomość na Instagramie. Przedstaw się, wyjaśnij, dlaczego uważasz, że współpraca będzie korzystna dla obu stron, i zaproponuj szczegóły współpracy.

 3. Zaplanuj treść shoutoutu: Zdecyduj, czy shoutout będzie w formie posta na profilu, InstaStory, czy obu. Zastanów się nad treścią – powinna być ona atrakcyjna, autentyczna i dostosowana do stylu obu kont.

 4. Stwórz atrakcyjny wizualnie post lub InstaStory: Użyj wysokiej jakości zdjęć lub grafik. Możesz dodać tekst, naklejki, tagi i inne elementy, aby uczynić post bardziej angażującym. Pamiętaj, aby oznaczyć (tagować) konto, które promujesz.

 5. Dodaj opis i tagi: W opisie posta wyjaśnij, dlaczego polecasz to konto. Możesz dodać odpowiednie hashtagi, aby zwiększyć zasięg posta.

 6. Publikacja i monitorowanie: Opublikuj shoutout w odpowiednim czasie, kiedy Twoi obserwatorzy są najbardziej aktywni. Po publikacji monitoruj zaangażowanie i odpowiadaj na komentarze, aby zwiększyć interakcję.

 7. Podziękuj i utrzymuj relacje: Po zakończeniu shoutoutu podziękuj współpracującemu kontu i rozważ utrzymanie długoterminowych relacji, jeśli współpraca okazała się owocna.

Pamiętaj, że kluczem do skutecznego shoutoutu jest autentyczność i naturalność. Twoi obserwatorzy powinni czuć, że polecasz konto, ponieważ naprawdę wierzysz w jego wartość, a nie tylko dlatego, że jest to część wymiany lub transakcji.

Jak dostać darmowy shoutout?

Otrzymanie darmowego shoutoutu na platformach mediów społecznościowych, takich jak Instagram, wymaga kreatywności i budowania relacji. Oto kilka strategii, które mogą zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie darmowego shoutoutu:

 1. Wzajemne shoutouty (S4S - Share for Share) - znajdź konta w swojej niszy z podobną liczbą obserwujących i zaproponuj im wzajemne promowanie się. To sytuacja korzystna dla obu stron, ponieważ oba konta zyskują większą widoczność.

 2. Budowanie relacji - zaczynaj od nawiązywania autentycznych relacji z innymi użytkownikami Instagrama. Komentuj i polub ich posty, bądź aktywny na ich profilach. Gdy nawiążesz relację, łatwiej będzie poprosić o shoutout.

 3. Udział w konkursach - niektóre konta organizują konkursy, gdzie jedną z nagród jest shoutout. Biorąc udział w takich konkursach, masz szansę na darmową promocję.

 4. Wartościowa treść - twórz wysokiej jakości, wartościową treść, która naturalnie zachęca innych do udostępniania. Jeśli Twoje posty są inspirujące, pomocne lub wyjątkowo kreatywne, inni użytkownicy mogą chcieć je udostępnić swoim obserwatorom.

 5. Barter - zaoferuj coś wartościowego w zamian za shoutout, na przykład swoje usługi, produkty lub umiejętności. Upewnij się, że to, co oferujesz, jest atrakcyjne dla osoby, od której chcesz shoutout.

 6. Aktywność w grupach i społecznościach - bądź aktywny w grupach tematycznych lub społecznościach związanych z Twoją niszą. Często użytkownicy takich grup wspierają się nawzajem poprzez shoutouty.

 7. Prośba o shoutout - możesz po prostu poprosić o shoutout, ale rób to w sposób przemyślany. Upewnij się, że Twoja prośba jest personalizowana, grzeczna i wyjaśnia, dlaczego uważasz, że shoutout będzie korzystny dla obu stron.

Czy shoutout można kupić?

Tak, shoutouty można kupić. Jest to popularna praktyka w marketingu w mediach społecznościowych, szczególnie na platformach takich jak Instagram, YouTube, Twitter czy TikTok. Kupowanie shoutoutów odbywa się zazwyczaj poprzez współpracę z influencerami lub poprzez specjalistyczne platformy i usługi, które łączą marki z twórcami treści. Oto kilka kluczowych aspektów kupowania shoutoutów:

Jak kupować shoutouty?

 1. Znalezienie influencerów - możesz samodzielnie szukać influencerów w swojej niszy lub skorzystać z agencji marketingowych, które specjalizują się w łączeniu marek z influencerami.

 2. Platformy pośredniczące - istnieją platformy takie jak Shoutcart, które umożliwiają łatwe wyszukiwanie i zakup shoutoutów od różnych influencerów. Te platformy często oferują wygodne filtry do wyszukiwania influencerów według niszy, liczby obserwujących, zaangażowania i cen.

 3. Negocjacje i warunki - po wybraniu influencera, następuje proces negocjacji, w którym ustala się szczegóły takie jak cena, format treści, czas publikacji i inne specyficzne wymagania.

 4. Tworzenie treści - w zależności od umowy, treść shoutoutu może być tworzona przez Ciebie, influencera, lub we współpracy. Ważne, aby treść była atrakcyjna dla obserwujących influencera i jednocześnie oddawała charakter Twojej marki.

 5. Monitorowanie wyników - po opublikowaniu shoutoutu warto monitorować wyniki, takie jak wzrost liczby obserwujących, zaangażowanie i ewentualny wpływ na sprzedaż.

Na to zwróć uwagę:

 • Autentyczność - wybieraj influencerów, którzy pasują do Twojej marki i mają zaangażowaną społeczność. Unikaj tych, którzy mają nienaturalnie nabite obserwacje lub niskie zaangażowanie.

 • Zgodność z grupą docelową - upewnij się, że obserwujący influencera są zgodni z Twoją grupą docelową.

 • Transparentność - w niektórych krajach istnieją przepisy wymagające oznaczania treści sponsorowanych. Upewnij się, że influencerzy stosują się do tych zasad.

 • ROI - rozważ stosunek kosztów do potencjalnych korzyści. Nie zawsze droższy influencer oznacza lepsze wyniki.

Kupowanie shoutoutów może być skutecznym narzędziem marketingowym, ale jak każda strategia, wymaga starannego planowania i analizy.

Czy na shoutout można zarabiać?

Tak, na shoutoutach można zarabiać, zwłaszcza jeśli posiadasz konto na platformach mediów społecznościowych takich jak Instagram, YouTube, Twitter czy TikTok z zaangażowaną społecznością obserwujących. Influencerzy, osoby publiczne, a nawet zwykli użytkownicy z dużą liczbą obserwujących często wykorzystują swoje konta do zarabiania na shoutoutach. Oto kilka kluczowych aspektów zarabiania na shoutoutach:

Jak zarabiać na shoutoutach?

 1. Budowanie bazy obserwujących - aby zarabiać na shoutoutach, najpierw musisz zbudować solidną bazę obserwujących. Im więcej aktywnych i zaangażowanych obserwujących, tym większa wartość Twojego konta.

 2. Znajdowanie klientów - możesz aktywnie szukać marek lub osób, które chciałyby kupić shoutouty, lub zarejestrować się na platformach takich jak Shoutcart, które łączą influencerów z potencjalnymi klientami.

 3. Ustalanie cen - cena shoutoutu zależy od wielu czynników, takich jak liczba obserwujących, zaangażowanie, nisza, w której działasz, i format treści. Ważne jest, aby ustalić realistyczne ceny, które odzwierciedlają wartość Twojego wpływu.

 4. Tworzenie wartościowych treści - aby utrzymać wysokie zaangażowanie obserwujących, ważne jest, aby tworzyć wartościowe i interesujące treści, nawet podczas publikowania postów sponsorowanych.

 5. Przestrzeganie zasad i przepisów - w niektórych krajach istnieją ścisłe przepisy dotyczące reklamowania treści sponsorowanych. Upewnij się, że informujesz obserwujących o treściach sponsorowanych w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

To warto wiedzieć:

 • Wiarygodność - ważne jest, aby utrzymać wiarygodność w oczach obserwujących. Zbyt częste publikowanie treści sponsorowanych lub reklamowanie produktów niezgodnych z Twoją niszą może zniechęcić obserwujących.

 • Selektywność - wybieraj współprace, które pasują do Twojego stylu i wartości. Autentyczność jest kluczowa w utrzymaniu zaufania obserwujących.

 • Różnorodność źródeł dochodu - shoutouty mogą być jednym ze sposobów zarabiania, ale warto rozważyć również inne metody monetyzacji, takie jak współprace z markami, sprzedaż własnych produktów czy udział w programach partnerskich.

Co to jest shoutcart?

Shoutcart to platforma online, która umożliwia kupowanie i sprzedawanie tzw. "shoutouts" (wspomnień, rekomendacji) na Instagramie oraz innych platformach mediów społecznościowych, takich jak Twitter, YouTube czy TikTok. Jest to narzędzie szczególnie popularne wśród influencerów, marek i małych firm, które chcą zwiększyć swoją widoczność w mediach społecznościowych.

Oto jak działa shoutcart:

 • Rejestracja i przeglądanie influencerów - użytkownicy rejestrują się na platformie, aby móc przeglądać dostępnych influencerów. Shoutcart oferuje różnorodne filtry, takie jak kategoria, liczba obserwujących, ocena i cena, co ułatwia znalezienie odpowiedniego influencera do promocji.

 • Wybór influencera i zakup shoutoutu - po znalezieniu odpowiedniego influencera, użytkownik może zakupić shoutout. W tym celu należy dostarczyć treść, którą influencer ma opublikować, oraz wybrać preferowany czas publikacji.

 • Realizacja shoutoutu - influencer otrzymuje zlecenie i, jeśli je zaakceptuje, publikuje treść w ustalonym czasie. Shoutouty mogą przyjmować różne formy, w tym posty, zdjęcia, filmy czy InstaStories.

 • Ocena i feedback - po opublikowaniu shoutoutu, kupujący ma możliwość oceny współpracy z influencerem, co pomaga w utrzymaniu wysokiej jakości usług na platformie.

Shoutcart jest atrakcyjny dla marek i firm, ponieważ umożliwia łatwe dotarcie do influencerów z różnych nisz i z różną liczbą obserwujących, co pozwala na dostosowanie kampanii marketingowych do specyficznych potrzeb i budżetów. Jednocześnie, dla influencerów, jest to sposób na monetyzację ich kont w mediach społecznościowych.

Komentarze