-20% z kuponem LATO20 dla zamówień powyżej 20 zł!

Jak zabezpieczyć swoje konto na Instagramie?

Jak zabezpieczyć swoje konto na Instagramie
W dzisiejszych czasach, gdzie każde konto na platformach społecznościowych jest potencjalnym celem dla cyberprzestępców.

Kluczowe staje się zadbanie o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z Instagrama. Ochrona konta przed kradzieżą nie jest tylko kwestią wyboru silnego hasła; to proces ciągłej czujności i świadomego działania.

Warto regularnie zmieniać hasło, aby utrudnić niepowołanym osobom dostęp. W przypadku próby logowania, system może wymagać wpisania dodatkowego kodu, co jest elementem weryfikacji dwuetapowej na Instagramie. Ta metoda znacząco zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ nawet jeśli ktoś pozna twoje hasło, bez kodu wysłanego w wiadomości SMS z kodem lub wygenerowanego przez zewnętrzną aplikację, nie będzie mógł zalogować się na konto. Ustawienie dodatkowej ochrony twojego konta to inwestycja w spokój ducha. Pamiętaj, aby unikać logowania się na swoje konto z nieznanych aplikacji czy stron internetowych, które mogą być potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa twoich danych.

Dlaczego bezpieczeństwo w sieci jest istotne?

Bezpieczeństwo w sieci jest kluczowe z kilku powodów. Po pierwsze, chroni naszą prywatność, zapobiegając wykorzystaniu naszych danych osobowych w niepożądany sposób. Po drugie, jest niezbędne do ochrony naszych finansów przed cyberprzestępczością, taką jak phishing czy kradzież tożsamości. Po trzecie, zapewnia integralność i dostępność ważnych informacji, co jest krytyczne dla instytucji takich jak szpitale czy banki. Dodatkowo, bezpieczeństwo w sieci pomaga w walce z dezinformacją i utrzymaniu wiarygodności online. Wreszcie, jest fundamentem dla budowania zaufania w cyfrowym świecie, co jest niezbędne dla rozwoju gospodarki cyfrowej i innowacji technologicznych.

Wypromuj się już dziś z InstGrow.pl 🔥

 • 🇵🇱 Polska obsługa klienta
 • ⚡️ Błyskawiczne efekty usług
 • ✅ Najlepsza oferta na rynku

Dlaczego zabezpieczenie swojego konta na Instagramie jest ważne?

Zabezpieczenie swojego konta na Instagramie jest niezwykle ważne z kilku powodów. Po pierwsze, konto w mediach społecznościowych często zawiera osobiste informacje i zdjęcia, które mogą być wykorzystane przez hakerów do celów niezgodnych z prawem lub szkodliwych, takich jak kradzież tożsamości lub cyberprzemoc. Ochrona twojego konta na Instagramie pomaga w ochronie twojej prywatności.

Po drugie, konto na Instagramie może być postrzegane jako przedłużenie twojej osobistej marki, zwłaszcza jeśli używasz go do celów zawodowych lub komercyjnych. Kradzież konta może prowadzić do utraty kontroli nad tym, jak jesteś postrzegany w Internecie, a także może mieć negatywne konsekwencje dla twojej reputacji lub działalności biznesowej.

Trzeci powód to bezpieczeństwo twoich kontaktów. Jeśli hakerzy uzyskają dostęp do twojego konta, mogą wykorzystać twoją tożsamość do oszustwa lub rozsyłania szkodliwego oprogramowania do twoich obserwujących i znajomych.

Ponadto, proces odzyskiwania skradzionego konta może być skomplikowany i czasochłonny. W przypadku kradzieży konta, odzyskanie dostępu do twojego profilu i przywrócenie wszystkich ustawień może wymagać znacznego wysiłku i czasu.

Wreszcie, aktywność na swoim koncie, w tym wspomnienia, konwersacje i momenty, które dokumentowałeś na Instagramie, mają wartość emocjonalną. Utrata dostępu do tych wspomnień może być bolesna i frustrująca.

Zabezpieczenie konta na Instagramie za pomocą silnego hasła

Zabezpieczenie konta na Instagramie za pomocą silnego hasła jest jednym z najważniejszych kroków w ochronie Twojej cyfrowej tożsamości i prywatności. Silne hasło to fundament bezpieczeństwa konta, ponieważ utrudnia dostęp nieautoryzowanym osobom. Aby stworzyć skuteczne hasło, należy użyć kombinacji dużych i małych liter, cyfr oraz symboli, tworząc ciąg znaków, który nie jest łatwy do odgadnięcia.

Unikaj używania łatwych do przewidzenia sekwencji, takich jak "1234" czy "hasło", oraz informacji łatwo dostępnych, na przykład dat urodzenia czy imion zwierząt. Zaleca się, aby hasło miało minimum 8 znaków, zawierać małą i dużą literę, cyfry oraz znaki specjalne. Regularna zmiana hasła to również dobry nawyk, który może dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo Twojego konta na Instagramie. Pamiętaj, że silne hasło to tylko jeden z elementów zabezpieczenia konta.

Czym jest dwuetapowe uwierzytelnianie użytkownika?

Dwuetapowe uwierzytelnianie, znane również jako uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), to proces zabezpieczania konta użytkownika, który wymaga dwóch różnych metod weryfikacji tożsamości przed udzieleniem dostępu. Jest to dodatkowa warstwa ochrony, która znacznie zwiększa bezpieczeństwo konta w porównaniu do tradycyjnego, jednoetapowego procesu logowania, który zazwyczaj polega tylko na wpisaniu hasła.

W dwuetapowym uwierzytelnianiu, pierwszym krokiem jest zazwyczaj wprowadzenie standardowego hasła. Drugi krok wymaga potwierdzenia tożsamości za pomocą innego czynnika, który może przyjąć różne formy:

 1. Coś, co wiesz - dodatkowy kod lub PIN, który tylko użytkownik zna.

 2. Coś, co masz - fizyczne urządzenie, takie jak telefon komórkowy, na który wysyłany jest kod przez SMS lub specjalny kod uwierzytelniający - na przykład poprzez Google Authenticator.

 3. Coś, czym jesteś - biometryczne metody, takie jak odcisk palca, skan twarzy lub skan tęczówki oka.

Dzięki zastosowaniu dwóch różnych form weryfikacji, nawet jeśli ktoś uzyska dostęp do hasła użytkownika, nadal będzie potrzebował drugiego czynnika, aby uzyskać dostęp do konta. To znacznie utrudnia nieautoryzowany dostęp, chroniąc wrażliwe dane i informacje osobiste użytkownika. Dwuetapowe uwierzytelnianie jest powszechnie stosowane w wielu usługach online, w tym w bankowości internetowej, mediach społecznościowych i kontach poczty elektronicznej.

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

 1. Otwórz aplikację Instagram na swoim smartfonie.

 2. Przejdź do profilu, a następnie dotknij ikony w górnym prawym rogu ekranu.

 3. Przewiń na dół, aby znaleźć i otworzyć „Ustawienia”.

 4. Wybierz z menu „Zabezpieczenia”, a potem „Uwierzytelnianie dwustopniowe”.

 5. Na dole znajdziesz przycisk „Rozpocznij” – kliknij go, by rozpocząć włączanie dodatkowego zabezpieczenia konta.

 6. Masz do wyboru dwie metody uwierzytelniania: odbieranie kodów przez SMS lub generowanie kodów za pomocą aplikacji uwierzytelniającej, takiej jak Google Authenticator czy Duo Mobile. Jeśli zdecydujesz się na SMS, otrzymasz kod weryfikacyjny na swój numer telefonu, który należy wprowadzić, by zakończyć ustawianie uwierzytelniania dwustopniowego.

Jak widać, konfiguracja dodatkowego zabezpieczenia twojego profilu na Instagramie jest procesem prostym i nie wymaga dużo czasu, a może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo twoich danych.

Inne metody na zabezpieczenie swojego profilu na Instagramie

Stosowanie silnego hasła i aktywowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego to jedne z wielu metod zabezpieczania naszego konta przed potencjalnymi atakami. Ważne jest, aby zachować czujność i uważność, na przykład poprzez regularne sprawdzanie ostatniej aktywności na Instagramie.

Sprawdzaj aktywność konta

Zachęcamy naszych przyjaciół, aby sprawdzili naszą aktywność w sekcji wiadomości – DM na Instagramie. To tam widać, kiedy ostatnio byliśmy aktywni. Jeśli istnieje podejrzenie, że ktoś uzyskał dostęp do naszego konta, warto poprosić przyjaciela lub krewnego, z którym ostatnio wymienialiśmy prywatne wiadomości, aby sprawdził, kiedy nasze konto było ostatnio używane.

Jeśli na Instagramie widać naszą aktywność sprzed 3 godzin, a my wiemy, że ostatnio korzystaliśmy z niego 5 godzin temu, może to wskazywać na nieautoryzowane korzystanie z naszego konta.

Chroń swój login i hasło

Należy pamiętać, aby nigdy nie udostępniać naszych danych logowania nikomu. Dotyczy to nie tylko Instagrama, ale wszystkich serwisów społecznościowych. Nigdy nie możemy być pewni intencji innych osób i czy nie wykorzystają naszych informacji przeciwko nam. Jak głosi przysłowie, „przezorny zawsze ubezpieczony”.

Bądź ostrożny wobec aplikacji i stron internetowych proszących o dostęp do naszego profilu i zawartości. Aplikacje należące do Facebooka, takie jak Instagram, są bezpieczne i możemy bez obaw udostępniać im nasze dane, ponieważ są one ze sobą zintegrowane, co ułatwia publikowanie treści na obu platformach jednocześnie.

Unikaj podejrzanych aplikacji, stron i linków

Wiele stron internetowych podczas zakładania konta lub logowania prosi o dostęp do naszej listy kontaktów, galerii zdjęć, plików na telefonie oraz danych takich jak adres e-mail, adres zamieszkania czy numer telefonu.

Jeśli mamy wątpliwości co do bezpieczeństwa konkretnej strony, nie powinniśmy udostępniać jej naszych danych, gdyż może to być ryzykowne i narazić nas na kradzież danych oraz ich niewłaściwe wykorzystanie. Rejestrując się na danej stronie, warto dokładnie rozważyć, jakie informacje są od nas wymagane, czy są one związane z treścią strony i czy są rzeczywiście niezbędne.

Pamiętaj również, aby nie wchodzić w linki do płatności i nie pobierać nic z nieznanych źródeł.

Jak cyberprzestępca może przejąć Twoje konto na Instagramie?

Cyberprzestępcy mogą przejąć konto na Instagramie na kilka sposobów, wykorzystując różne techniki i słabości w zabezpieczeniach. Oto kilka przykładów:

 • Phishing - jest to jedna z najczęstszych metod. Przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail lub wiadomości w mediach społecznościowych, które wyglądają jak oficjalne komunikaty od Instagrama. Te wiadomości często zawierają linki prowadzące do fałszywych stron logowania, które wyglądają bardzo podobnie do prawdziwej strony Instagrama. Gdy użytkownik wpisuje swoje dane logowania na takiej stronie, przestępcy je przechwytują.

 • Ataki siłowe (brute-force attacks) - cyberprzestępcy mogą używać specjalistycznego oprogramowania do automatycznego generowania i testowania ogromnej liczby kombinacji haseł, aż do znalezienia tego właściwego.

 • Wykorzystanie słabych haseł - jeśli użytkownik stosuje proste, łatwe do odgadnięcia hasła, cyberprzestępcy mogą je łatwo złamać. Słabe hasła często zawierają powszechne słowa, daty urodzenia, nazwy zwierząt domowych itp.

 • Oszustwa społecznościowe (social engineering) - przestępcy mogą manipulować użytkownikami, aby ci nieświadomie ujawnili swoje dane logowania, na przykład poprzez podszywanie się pod zaufane osoby lub instytucje.

 • Oprogramowanie szpiegujące (spyware) i keyloggery - są to rodzaje złośliwego oprogramowania, które, gdy zostaną zainstalowane na urządzeniu ofiary, rejestrują naciśnięcia klawiszy i inne działania, umożliwiając przestępcom przechwycenie haseł i innych poufnych informacji.

 • Ataki na przejęcie sesji (session hijacking) - przestępcy mogą przechwycić i wykorzystać aktywne sesje użytkownika na Instagramie, szczególnie jeśli użytkownik korzysta z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi.

 • Wykorzystanie wycieków danych z innych serwisów - jeśli użytkownik stosuje to samo hasło na wielu stronach, a jedna z nich padnie ofiarą wycieku danych, przestępcy mogą użyć tych danych do próby dostępu do konta na Instagramie.

Jak odzyskać skradzione konto na Instagramie?

Odzyskanie skradzionego konta na Instagramie może być skomplikowane, ale istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby spróbować je odzyskać:

 1. Użyj funkcji odzyskiwania konta Instagrama:

  • Przejdź na stronę logowania Instagrama i kliknij „Zapomniałeś hasła?”.

  • Podaj swój adres e-mail, numer telefonu lub nazwę użytkownika, aby otrzymać link do resetowania hasła.

  • Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą e-mail lub SMS-y na wiadomość od Instagrama i postępuj zgodnie z instrukcjami.

 2. Sprawdź e-mail o zmianie danych konta:

  • Jeśli cyberprzestępca zmienił e-mail przypisany do konta, Instagram powinien wysłać wiadomość na Twój oryginalny adres e-mail z linkiem lub przyciskiem umożliwiającym cofnięcie tej zmiany.

 3. Skontaktuj się z pomocą techniczną Instagrama:

  • Jeśli powyższe kroki nie działają, możesz skorzystać z opcji pomocy w aplikacji Instagram. W sekcji pomocy znajdziesz formularz, w którym możesz zgłosić problem.

 4. Weryfikacja tożsamości:

  • Instagram może poprosić o weryfikację Twojej tożsamości. Może to obejmować przesłanie zdjęcia, na którym trzymasz kartkę z kodem weryfikacyjnym, który Instagram Ci przekazuje.

 5. Użyj zapasowego e-maila lub numeru telefonu:

  • Jeśli skonfigurowałeś dodatkowe metody kontaktu, takie jak zapasowy e-mail lub numer telefonu, użyj ich do odzyskania dostępu do konta.

 6. Zgłoś problem znajomym:

  • Powiadom znajomych, że Twoje konto zostało skradzione, aby nie klikali na żadne podejrzane linki pochodzące z Twojego konta.

 7. Zmiana haseł do innych kont:

  • Jeśli używałeś tego samego hasła do innych usług, zmień je natychmiast, aby zapobiec dalszym włamaniom.

Komentarze