-20% z kuponem LATO20 dla zamówień powyżej 20 zł!

Jak pozbyć się shadowbana na Instagramie?

Jak pozbyć się shadowbana na Instagramie
Czy zauważyłeś nagły spadek zasięgu swojego profilu na Instagramie, który jest jednym z Twoich głównych kanałów social media, i trwa już kilka dni?

Możliwe, że konto na Instagramie zostało zablokowane przez tzw. shadowbana. Jest to forma ograniczenia widoczności, którą Instagram nakłada na konta, sprawiając, że nasze profile stają się niewidoczne dla innych użytkowników z wyjątkiem obecnych obserwujących.

Nie panikuj, istnieje kilka sposobów, by upewnić się, czy twój status konta jest objęty shadowbanem. Sprawdź Instagram Insights - jeśli zauważysz, że zasięg Twojego profilu gwałtownie spadł i pozostaje niski, prawdopodobnie nałożony shadowban jest przyczyną.

Czas trwania shadowbana na Instagramie różni się i może trwać od kilku dni do kilku tygodni, a w skrajnych przypadkach - nawet do kilku miesięcy. Ale nie martw się, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby się z tego wydostać. Ale o tym dowiesz się później. Na razie skupmy się na tym, co to jest shadowban i jak go rozpoznać.

Czym jest shadowban na Instagramie?

Shadowban na Instagramie jest formą blokowania użytkownika, ograniczającą widoczność profilu. Głównym symptomem jest to, że twój profil staje się niewidoczny dla nowych obserwujących, co może trwać od kilku dni do kilku tygodni, a czasami nawet miesięcy.

Nie jesteś sam, jeśli ten problem cię dotknął. Shadowban na Instagramie jest tematem, o którym mówi się i pisze niewiele. Wielu użytkowników nie jest nawet świadomych, że ten stan może ich spotkać, lub spotkało ich instagramowe konto.

Shadowban na Instagramie może trwać od kilku dni do kilku tygodni, a w skrajnych przypadkach – nawet do kilku miesięcy. Wiele zależy od tego, czy i jak szybko Instagram zauważy, że coś jest nie tak. Czas trwania blokady różni się, w zależności od tego, jak często, jak długo i za co zostałeś ukarany.

Możesz się zastanawiać, dlaczego twój profil na Instagramie ma shadowbana. Odpowiedź na to pytanie, co jest powodem shadowbana na Instagramie, jest złożona. Stosowanie hashtagów, które są blokowane lub są niedozwolone, jest jednym z powodów. Inne przyczyny to częste zmiany miejsca, z którego dodajesz posty, lub zbyt intensywne korzystanie z serwisu.

Jeśli zauważysz, że twój Instagram zyskuje mniej polubień lub liczba twoich obserwatorów nie rośnie mimo, że Twoje strategie wobec prowadzenia konta na IG są takie same, możesz być pod blokadą shadowbana. 

Wypromuj się już dziś z InstGrow.pl 🔥

  • 🇵🇱 Polska obsługa klienta
  • ⚡️ Błyskawiczne efekty usług
  • ✅ Najlepsza oferta na rynku

Jak działa shadowban: Za co można dostać shadowbana?

Shadowban na Instagramie to rodzaj niewidzialnej blokady, która ogranicza zasięg twojego profilu. Jest to forma "ukrytej blokady", która może wpływać na twoje posty, komentarze czy nawet story. Przez to, inne konta, które Cię nie obserwują, nie mogą zobaczyć twojego contentu. W skrajnych przypadkach, twój profil staje się niewidoczny dla wszystkich, z wyjątkiem obecnych obserwatorów. Czas trwania shadowbana na Instagramie różni się, zwykle trwając od kilku dni do kilku tygodni.

Algorytm Instagrama

Algorytm Instagrama jest zaprojektowany aby chronić platformę przed spamem i innymi szkodliwymi praktykami. Algorytm Instagrama może nałożyć shadowbana na konto, które nie przestrzega wytycznych platformy. Może on zauważyć i zareagować na nadmierne używanie funkcji takich jak polubienia, obserwacje czy komentarze. 

Zasady użytkowania Instagrama

Do zapobiegania shadowbanowi należy zawsze przestrzegać zasad użytkowania Instagrama. Najważniejsza jest autentyczność twojego konta. Unikaj korzystania z aplikacji, które automatycznie dostosowują twoje polubienia/komentarze, i zawsze używaj hashtagów, które są zgodne z wielkością twojego konta. Aplikacje zewnętrzne, które nie są autoryzowane przez Instagram, mogą również skutkować shadowbanem.

Jeżeli w twojej nazwie użytkownika wspomniane są domeny lub strony internetowe, to również może być przyczyną shadowbana. By zapobiec temu, staraj się ograniczyć ilość zdjęć dodawanych jednego dnia. Jakość zawsze jest ważniejsza od ilości.

Częste przyczyny shadowbana

Jednym z głównych powodów otrzymania shadowbana na Instagramie jest niewłaściwe korzystanie z hashtagów. Można to obejmować używanie zakazanych hashtagów, dodawanie hashtagów w komentarzach zamiast w poście, lub używanie tych samych hashtagów pod każdym zdjęciem. Instagram zdecydowanie preferuje kreatywne korzystanie z hashtagów.

Inną częstą przyczyną jest używanie aplikacji, które mają dostęp do twojego profilu. Niektóre z tych aplikacji mogą łamać zasady Instagrama, co skutkuje nałożeniem shadowbana na twoje konto. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, jakim aplikacjom przekazałeś pełnomocnictwo.

Shadowban to dość niefortunna sytuacja, ale pamiętaj, że da się z tego wyjść. Wystarczy dokładnie przeanalizować, co zrobiłeś niezgodnie z regulaminem, i zaprzestać tych działań. Zrób to, a prawdopodobieństwo, że twoje konto zostanie przywrócone do normy, znacząco wzrośnie.

Jak sprawdzić, czy konto ma shadowbana?

Sprawdzenie, czy twoje konto na Instagramie zostało objęte shadowbanem, może być kluczowe dla zrozumienia, dlaczego twoje działania w mediach społecznościowych nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Shadowban to cichy zabójca zasięgów na Instagramie, który może znacznie ograniczyć widoczność Twojego profilu bez wyraźnego powiadomienia.

Poniżej przedstawiamy sygnały, które mogą wskazywać na to, że Twoje konto zostało poddane tej niewidzialnej blokadzie, ograniczając potencjał Twoich postów i utrudniając zdobywanie nowych obserwujących. Zrozumienie tych sygnałów to pierwszy krok do przywrócenia pełnej funkcjonalności Twojego konta Instagram.

Utrata zasięgu i interakcji

Pierwszym alarmującym sygnałem, że twoje konto na Instagramie może zostać zbanowane, może być spadek zasięgu Twoich postów oraz mniejsza liczba interakcji. Zaczynasz zauważać, że Twoje zdjęcia zdobywają mniej polubień, a liczba osób obserwujących Twoje konto przestaje rosnąć. Wszystko to może świadczyć o shadowbannie. Jeżeli od pewnego czasu ilość polubień, czy komentarzy się zmniejsza, być może dotknął Cię właśnie ten problem powszechnie nazywany również ucinaniem zasięgów. Możliwe też, że maleje ilość nowych obserwujących. Są to sygnały do przeprowadzenia dalszego śledztwa.

Brak wyświetlania postów w hashtagach

Kolejnym sygnałem mogą być problemy z wyświetlaniem Twoich postów w hashtagach. Gdy próbujesz wyszukać swoje zdjęcia według danego hashtagu, nie pojawiają się one w wyszukiwarce Instagrama. Można to sprawdzić, prosząc kilka osób, które Cię nie obserwują, by wyszukały Twoje zdjęcie po danym hashtagu. Jeżeli Twoje zdjęć nie widać - to prawdopodobieństwo, że doświadczasz shadowbana jest duże.

Brak wyświetlania na liście "Odkrywaj"

Shadowban na Instagramie może też objawiać się brakiem wyświetlania Twoich postów na liście "Odkrywaj". Konsekwencje tego faktu mogą się bardzo źle odbić na zasięgu Twojego profilu, a w najgorszym wypadku zasięgi mogą spaść o blisko 70%. To niestety bardzo bolesne, szczególnie dla rozwijających się twórców, ponieważ blokuje progres konta.

Jeśli zauważasz jakiekolwiek z tych sygnałów, poważnie zastanów się nad swoją strategią na Instagramie. Wszelkie niezgodne z zasadami działania mogą prowadzić do ograniczenia zasięgów, co ma bezpośredni wpływ na rozwój Twojego konta.

Kto, jak i kiedy nakłada blokadę na profil na Instagramie?

Shadowban na Instagramie to narzędzie, które wprowadza platforma, w celu ukrycia postów i komentarzy użytkowników, które uznaje za niewłaściwe. W praktyce oznacza to, że treści danego użytkownika są niewidoczne dla niektórych użytkowników Instagrama.

Decyzję o nałożeniu shadowbana podejmuje algorytm działający na bazie sztucznej inteligencji, który analizuje aktywność na danym profilu. Kiedy to następuje, zależy od wielu czynników, takich jak częstotliwość publikowania czy używanie zabronionych tagów. Istotne jest, że użytkownik nie jest o tym fakcie informowany. 

Jak uniknąć blokady konta na Instagramie?

W tym dziale chciałbym Ci pomóc zrozumieć, jak uniknąć niewidzialnej blokady, znaną jako shadowban. Pamiętaj, shadowban na Instagramie nie pojawia się nagle i znikąd. Aby go unikać musisz skupić się na kilku konkretnych obszarach. Najważniejsze to unikanie nadużywania hashtagów i korzystanie z zalecanych praktyk publikowania treści. Zróżnicowanie używanych hashtagów i unikanie aplikacji, które mają dostęp do twojego konta, są kluczowe.

Unikaj nadużywania hashtagów

Pierwsza rzecz to hashtagi. Nadużywanie hashtagów to jedna z najczęstszych przyczyn shadowbana. Instagram pozwala na dodanie aż do 30 hashtagów w swoim poście, ale nie musisz ich wszystkich używać. Jeśli dodajesz te same hashtagi do każdej swojej fotki, algorytm Instagrama może uznać Twoje działania za spam, co może prowadzić do shadowbana.

A więc co zrobić? Najprościej mówiąc, różnorodność hashtagów to jest Twój najlepszy przyjaciel. Staraj się dodawać unikalne hashtagi dopasowane do tematu pod każdym postem. 

Nie korzystaj z automatycznych narzędzi do zarządzania kontem

Następny punkt dotyczy korzystania z różnego rodzaju aplikacji third-party. Instagram jest niezwykle czujny, jeśli chodzi o aplikacje, które automatycznie sterują kontem, np. Ponadlimitowe polubienia/komentowanie zdjęć na Instagramie może spowodować, że twój profil zostanie zbanowany. 

Jak unikać takich sytuacji? Najpierw konieczne jest wycofanie uprawnień wszystkim aplikacjom powiązanym z Instagramem. Możesz to zrobić wyłącznie w komputerowej wersji Instagrama, wchodząc w edycję profilu a następnie w autoryzowane aplikacje. Pamiętaj, aby regularnie monitorować swoje konto na social media. Unikaj jakichkolwiek podejrzeń o niewiarygodność Twojego konta. Twój profil musi wyglądać jakby był prowadzony przez jedną osobę.

Jak pozbyć się shadowbana na Instagramie?

Jeśli twoje konto jest objęte shadowbanem, możesz usunąć blokadę przez dokładną analizę i zmianę swoich działań na Instagramie. Pozbyć się shadowbana pomoże również zgodność z wytycznymi serwisu i ograniczenie działalności, która mogła spowodować problem. Poniżej przedstawiam kroki, które można podjąć, aby usunąć shadowban:


1. Przestrzegaj zasad Instagrama: Jednym z najważniejszych kroków w walce z shadowbanem jest zrozumienie i bezwzględne przestrzeganie zasad Instagrama. Upewnij się, że nie łamiesz żadnej z nich, niezależnie od tego, czy jest to zasada dotycząca naruszenia praw autorskich, wysyłania spamu lub dzielenia się treścią dla dorosłych.
2. Skontaktuj się zInstagramem: Kolejnym krokiem jest odezwanie się bezpośrednio do Instagrama. Możesz to zrobić, kierując się do ustawień, a następnie pomocy. Tam znajdziesz opcję zgłoszenia problemu. Opisz w nim dokładnie co się stało i poproś o wyjaśnienie, dlaczego Twoje konto jest cieniowane.
3. Zrezygnuj na jakiś czas z korzystania z Instagrama: Jeżeli Twoje konto jest cieniowane, prawdopodobnie jest to spowodowane zbyt aktywnym korzystaniem z Instagrama. Spróbuj na kilka dni odstawić aplikację i zobacz, czy to pomoże.
4. Sprawdź Hashtagi: Instagram posiada w swojej platformie bany na niektóre hashtagi. Jeśli używasz którykolwiek z nich, to automatycznie Twoje konto ma nałożony shadowban. Sprawdź więc, czy żaden z hashtagów, których używasz, nie jest zakazany.
5. Ogranicz ilość działań: Instagram ceni sobie naturalne interakcje, dlatego jeżeli lajkujesz, komentujesz lub obserwujesz zbyt wiele kont w krótkim czasie, algorytm Insta może Cię ukarać shadowbanem. Ogranicz więc swoją działalność w serwisie.


Pamiętaj, że usunięcie shadowbana może zająć trochę czasu, nawet kilka tygodni. Bądź cierpliwy i kontynuuj przestrzeganie tych wskazówek w prowadzeniu konta na social media, a z pewnością wrócisz do pełnej widoczności na Instagramie. 

Komentarze