-15% z kuponem EXTRA15 dla zamówień powyżej 10 zł!

Algorytm Instagrama - Co to jest i jak działa?

Jak działa algorytm Instagram
Algorytm Instagrama to kluczowy element, który kształtuje nasze doświadczenia na tej platformie. Choć dla wielu użytkowników

pozostaje tajemnicą, ma ogromny wpływ na to, jakie treści pojawiają się na naszych kanałach. Współczesne media społecznościowe opierają się na skomplikowanych mechanizmach, które decydują o tym, co widzimy i kiedy to widzimy. Instagram, będąc jednym z najpopularniejszych serwisów, stale aktualizuje swój algorytm, dążąc do optymalizacji doświadczeń użytkowników. Zrozumienie jego działania może być kluczem do skutecznej komunikacji i budowania silnej obecności w sieci. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co kryje się za kulisami jednej z najważniejszych funkcji Instagrama.

Co to jest algorytm Instagrama?

Algorytm Instagrama to zestaw reguł i kryteriów, które decydują o tym, jakie treści są wyświetlane użytkownikom na ich kanałach aktualności. Wprowadzony po raz pierwszy w 2016 roku, miał na celu dostarczenie użytkownikom najbardziej odpowiednich i angażujących treści. Algorytm bierze pod uwagę różne czynniki, takie jak interakcje z postami, częstotliwość korzystania z aplikacji, czas spędzony na przeglądaniu treści i wiele innych. Wpływa to na to, jakie posty są wyświetlane na górze kanału aktualności użytkownika.

Wypromuj się już dziś z InstGrow.pl 🔥

 • 🇵🇱 Polska obsługa klienta
 • ⚡️ Błyskawiczne efekty usług
 • ✅ Najlepsza oferta na rynku

Jak działa algorytm Instagrama w 2023?

Instagram stosuje kilka algorytmów do poszczególnych sekcji swojego serwisu. Wynika to z faktu, że osoba korzystająca z Reels ma zazwyczaj inne cele przeglądania niż ktoś korzystający z Feed. W skrócie, platforma monitoruje, z którymi postami nawiązujesz interakcje, które treści przyciągają Twoją uwagę i jak często przeglądasz zawartość.

Jak działa algorytm Instagrama w postach?

Jak mówi Adam Mosseri, lider Instagrama - algorytm odpowiedzialny za układanie Feed na Instagramie klasyfikuje aktywności użytkowników oraz bada różne sygnały, by prezentować najbardziej interesujące posty.

 • Szczegóły dotyczące postu. Czy jest to post w formie zdjęcia czy filmu? Jaką ma długość prezentowany materiał wideo? Jak długo post jest dostępny? Ile zdobył lajków?

 • Dane na temat konta, które opublikowało post. Algorytm Instagrama ocenia popularność danego konta w odniesieniu do zainteresowań określonej osoby.

 • Czy dana osoba miała już wcześniej styczność z tym kontem? Kluczowym aspektem jest tu interakcja z danym kontem oraz jego postami w ostatnich tygodniach.

 • Zachowanie użytkownika. Algorytm zestawia dany post z wcześniejszymi treściami, które dany użytkownik lajkował. Historia interakcji danego użytkownika. Czy dana osoba jest aktywna w serwisie? Czy jedynie przegląda posty, czy też aktywnie je lajkuje, udostępnia i komentuje? Algorytm bada także prawdopodobieństwo, że po obejrzeniu postu użytkownik odwiedzi dany profil.

Jak działa algorytm dla reelsów na Instagramie?

Kluczowym elementem algorytmu Reels jest identyfikacja filmów, które mają przypaść do gustu użytkownikom, a następnie ich rangowanie na podstawie stopnia zainteresowania. Najważniejszym aspektem dla algorytmu Reels jest określenie przez jego sztuczną inteligencję, czy dany film jest treścią rozrywkową.

Formaty wideo na Instagramie: W Feedzie, Stories, Reels oraz reklamach W 2023 roku jednym z atutów algorytmu Instagram Reels jest wsparcie dla użytkowników mających niewielką liczbę obserwujących. Materiały są prezentowane odbiorcom, którzy obejrzą całość i przejdą do sekcji audio, by stworzyć własny materiał.

Kluczowe aspekty algorytmu Instagram Reels w 2023 roku to:

 • Zachowania użytkownika. Jakie filmy w formacie rolek ostatnio polubił i jakie przesłał znajomym. H

 • istoria interakcji użytkownika z kontem, które opublikowało film. Chociaż większość filmów w Reels pochodzi z nieznanych profili, jeśli użytkownik miał już styczność z danym kontem, algorytm ma większą skłonność do ich promowania.

 • Aspekty techniczne. Czy filmik zawiera muzykę, jakiej jakości jest oraz czy posiada efekty specjalne. Im więcej funkcjonalności Instagrama jest używanych, tym lepszy efekt. Dodatkowo, popularność Twoich filmów w formacie Reels zwiększa się, gdy udostępniasz je w swoim głównym Feedzie, a opis zawiera popularne słowa kluczowe oraz specyficzne hashtagi.

Jak działa algorytm Instagrama dla Stories?

To prawdopodobnie najprostszy element, gdyż jest mocno związany z twoimi obserwacjami. Algorytm Instagram Stories preferencyjnie wyświetla treści z profili, z którymi często nawiązujesz interakcje, niezależnie od rodzaju postów.

Mimo że Stories są treściami chwilowymi, nie mają one wielkiego wpływu, ale pamiętaj, że możesz je przekształcić w zakładkę Highlights na swoim koncie.

Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest regularne publikowanie na Instagramie historii zachęcających do interakcji - naklejki z sondami, zapytaniami, przypomnieniami oraz innymi formami zaangażowania.

Jak działa algorytm Instagrama w zakładce Explore?

Algorytm strony "odkrywaj" jest zbliżony do algorytmu Reels i został zaprojektowany, by asystować użytkownikom w odkrywaniu nowych materiałów rozrywkowych. W znacznie większym zakresie bazuje na sugestiach niż na głównym feedzie czy stories.

Instagram analizuje wcześniejsze posty, które były lajkowane, zapisywane i komentowane przez grupę odbiorców. Bierze pod uwagę również profile i posty, z którymi dany użytkownik nie miał jeszcze styczności.

Następnie algorytm klasyfikuje treści na podstawie przewidywań, jak duże jest prawdopodobieństwo interakcji użytkownika z danym postem. Zapisane posty, lajki i komentarze są tu głównymi wskaźnikami.

Strona Explore przeszła największą transformację. Pojawiły się nowatorskie kategorie tematyczne oraz zaawansowane narzędzia wyszukiwania, a wielu twórców pragnie znaleźć się wśród sugerowanych treści.

Możliwe jest przeszukiwanie za pomocą słów kluczowych, hashtagów, lokalizacji oraz tematów. Algorytm uwzględnia zarówno wizualny aspekt Twoich postów, jak i słowa zawarte w opisie.

Dlatego twórz atrakcyjne materiały z wyraźnymi grafikami, przemyślanym tekstem, odpowiednimi słowami kluczowymi oraz specyficznymi hashtagami. Dzięki temu zoptymalizujesz swoje posty, umożliwiając algorytmowi dostrzeżenie potencjału Twojego profilu.

Czy algorytm wpływa na zasięgi na Instagramie?

Bez wątpienia, Instagram od lat rozwija i dostosowuje swój algorytm, który decyduje o tym, jakie treści pojawiają się na czele czyjegoś kanału. Zmieniające się kryteria, takie jak interakcje, aktualność postów czy czas spędzony na oglądaniu, wpływają na to, które posty docierają do większej liczby odbiorców. Algorytm Instagrama stara się dostarczyć użytkownikowi najbardziej odpowiednie treści, bazując na tym, z jakimi postami wcześniej interagowali oraz na popularności tych postów w ogólnej społeczności. Dlatego posty generujące dużo interakcji w krótkim czasie po publikacji mają większą szansę na osiągnięcie szerszego zasięgu. Dodatkowo, częsta aktywność, regularne publikowanie i angażowanie się z obserwującymi pomaga w zbudowaniu silniejszego związku z algorytmem.

5 aspektów, które mają wpływ na algorytm Instagrama

Algorytm Instagrama jest skomplikowany i stale się rozwija, ale kilka kluczowych aspektów jest powszechnie uważanych za mające największy wpływ na to, jak treści są rangowane i prezentowane użytkownikom. Oto pięć z nich:

 1. Interakcje

  • Algorytm ceni treści, które generują dużo interakcji. Chodzi tu głównie o polubienia, komentarze, udostępnienia oraz zapisane posty. Jeśli użytkownicy aktywnie reagują na post, Instagram postrzega go jako wartościowy i ma większą tendencję do promowania go w kanałach innych osób.

 2. Aktualność postów

  • Nowe treści są ważne. Algorytm Instagrama preferuje świeże posty, dlatego publikowanie regularnie może zwiększyć Twoją widoczność w kanale obserwujących. Posty, które są niedawno opublikowane, mają większą szansę na pojawienie się wyżej w kanałach użytkowników.

 3. Czas spędzony na poście

  • Jeśli użytkownicy spędzają więcej czasu na oglądaniu Twojego posta lub czytaniu opisu, algorytm traktuje to jako wskaźnik, że treść jest wartościowa. Długie wideo czy zawartościowe opisy, które zatrzymują ludzi na dłużej, mogą być pozytywnie oceniane przez algorytm.

 4. Częstotliwość i regularność interakcji

  • Jeśli użytkownicy regularnie interagują z Twoimi postami, algorytm będzie częściej prezentował im Twoje treści. Oznacza to, że budowanie lojalnej społeczności i zachęcanie jej do regularnej interakcji może mieć pozytywny wpływ na Twoje zasięgi.

 5. Profilowe działania użytkowników

  • Algorytm bierze pod uwagę także to, jak często użytkownik odwiedza Twój profil, ile czasu tam spędza i czy korzysta z innych funkcji, takich jak przesłuchanie Twojego opisu profilu lub kliknięcie w link. Osoby często odwiedzające i interagujące z Twoim profilem mają większą szansę na zobaczenie Twoich treści w ich kanale.

Warto zauważyć, że algorytm Instagrama jest skomplikowany i nieustannie się dostosowuje, dlatego strategie, które działają dzisiaj, mogą wymagać modyfikacji w przyszłości. Regularne śledzenie aktualizacji i dostosowywanie się do nich to klucz do sukcesu na tej platformie.

Konto biznesowe czy osobiste - znaczenie dla algorytmu

Decyzja między kontem biznesowym a osobistym na Instagramie może mieć niespodziewane konsekwencje dla Twojego zasięgu w wyniku oddziaływania algorytmu. Konto biznesowe oferuje szereg narzędzi analitycznych i możliwości promocji, które nie są dostępne dla kont osobistych. Dzięki nim możesz lepiej zrozumieć swoją publiczność i dostosowywać treści do jej potrzeb. Jednakże istnieje powszechne przekonanie, że algorytm Instagrama może faworyzować konta osobiste w zakresie organicznego zasięgu, ponieważ zakłada się, że konta biznesowe mają większą skłonność do korzystania z płatnych promocji. Niemniej jednak wybór rodzaju konta powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i celami na platformie, a nie jedynie spekulacjami na temat algorytmu. Kluczowym czynnikiem pozostaje dostarczanie wartościowej treści i autentyczne zaangażowanie z obserwującymi, niezależnie od wybranego typu konta.

Jak zwiększyć swoje zasięgi na Instagramie?

1. Interakcja z obserwującymi.
Budowanie relacji z obserwującymi jest jednym z kluczowych elementów zwiększania zasięgów na Instagramie. Kiedy angażujesz się w rozmowy z obserwującymi poprzez komentarze, wiadomości prywatne czy odpowiedzi na komentarze, budujesz społeczność wokół swojego konta. Algorytm Instagrama ceni aktywne konta, które stale wchodzą w interakcje z innymi. Dzięki temu, Twój profil jest postrzegany jako wartościowy i jest częściej promowany wśród innych użytkowników. Poza tym, aktywność w postaci komentarzy czy polubień może przyciągnąć uwagę innych użytkowników, którzy jeszcze Cię nie obserwują.

2. Optymalizacja czasu publikacji.
Znalezienie idealnej pory do publikowania postów może znacząco wpłynąć na ich zasięgi. Analizuj, kiedy Twoi obserwujący są najbardziej aktywni, korzystając z narzędzi analiz Instagrama lub zewnętrznych aplikacji. Publikując treści w momencie, gdy Twoja społeczność jest najbardziej aktywna, zwiększasz szanse na większą liczbę interakcji w krótkim czasie, co z kolei jest pozytywnie oceniane przez algorytm platformy.

3. Wykorzystanie Instagram Stories i Reels.
Nowe formaty treści, takie jak Stories czy Reels, cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników Instagrama. Publikowanie regularnych, interesujących i angażujących Stories może przyciągnąć nowych obserwujących oraz zwiększyć lojalność istniejącej społeczności. Reels, będący odpowiedzią Instagrama na popularność TikToka, daje możliwość dotarcia do nowej grupy odbiorców poprzez krótkie, dynamiczne filmy.

4. Współpraca z influencerami lub innymi markami.
Partnerstwo z influencerami czy markami o podobnej grupie docelowej może być świetnym sposobem na zwiększenie zasięgów. Wspólne akcje, takie jak konkursy, wspólne live'y czy "takeovers" (przejmowanie konta przez inną osobę czy markę na jeden dzień) pozwalają dotrzeć do nowej grupy odbiorców, którzy być może zainteresują się Twoją marką czy profilem. Wybieraj partnerów, którzy mają autentyczną społeczność i wartości zbieżne z Twoimi, aby współpraca była skuteczna i przyniosła korzystne efekty.

Komentarze