-20% z kuponem LATO20 dla zamówień powyżej 20 zł!

Co to jest karuzela na Instagramie? Jak stworzyć karuzelę?

karuzela na instagramie co to
Instakaruzela to typ postów na Instagramie, który pozwala na wyświetlanie treści w formie zdjęć lub filmów w jednym wpisie.

Ten dynamiczny format może składać się z 10 elementów, umożliwiając prezentację obszerniejszej narracji czy zestawienia produktów bez konieczności generowania kilku postów.

Wykorzystując instakaruzelę, możesz wyrazić więcej treści, które chcemy przekazać, zachęcając odbiorców do większego zaangażowania. Instagramowym atutem jest możliwość eksportu takich postów bezpośrednio do stories, co pozwala na zwiększenie ich zasięgu i popularności zarówno wśród obserwujących, jak i nowych użytkowników platformy.

Czym jest post karuzelowy na Instagramie?

Post karuzelowy na Instagramie to format publikacji, który pozwala użytkownikom dodać do jednego posta wiele zdjęć lub filmów, które można przeglądać przesuwając w lewo.

Każdy post karuzelowy może zawierać od dwóch do dziesięciu elementów. Ten format jest szczególnie popularny, gdy chcemy pokazać różne perspektywy jednego wydarzenia, przedstawić krok po kroku przepis lub instrukcję, lub po prostu podzielić się kilkoma zdjęciami, które łączy wspólny temat, bez konieczności publikowania wielu oddzielnych postów. Karuzele pozwalają na bardziej dynamiczną i angażującą prezentację treści na Instagramie.

Jak stworzyć karuzele na Instagramie?

Stworzenie postu w formie karuzeli jest proste dzięki intuicyjnemu interfejsowi aplikacji. Aby przygotować atrakcyjną karuzelę, wystarczy wykonać następujące kroki:

 1. Uruchom aplikację Instagram i otwórz ekran dodawania nowego postu, klikając ikonę „+” na dole ekranu.

 2. Wybierz opcję „Wybierz wiele” (symbol kwadratu z nakładającymi się warstwami), która znajduje się w prawym dolnym rogu, aby dodać więcej niż jedno zdjęcie lub film.

 3. Wybierz zdjęcia lub filmy do swojej karuzeli, pamiętając, że można dodać maksymalnie 10 elementów. Możesz mieszać zdjęcia i filmy, ale staraj się zachować spójność tematyczną, aby karuzela była ciekawa dla widzów.

 4. Po wyborze materiałów kliknij „Dalej”. Następnie możesz edytować każde zdjęcie lub film osobno, dodając filtry, regulując jasność czy kontrast. Aby zmienić kolejność elementów, przeciągnij je w górę lub w dół.

 5. Po zakończeniu edycji przejdź do ekranu, gdzie możesz dodać opis, hashtagi i oznaczenia. Dobrze opracowany opis i odpowiednie hashtagi przyciągną więcej zainteresowanych.

 6. Kiedy wszystko będzie gotowe, kliknij „Udostępnij”, aby opublikować karuzelę na swoim profilu na Instagramie.

Dlaczego warto publikować Instakaruzele?

Publikowanie Instakaruzele jest skutecznym sposobem na zwiększenie zaangażowania i zasięgów postów. Taki format pozwala prezentować ciekawe treści w bardziej szczegółowy sposób, co przyciąga uwagę użytkowników i zachęca ich do interakcji.

Przewijanie przez różne zdjęcia czy filmy w ramach jednego posta sprawia, że odbiorcy spędzają więcej czasu na profilu, co z kolei może skutkować wyższym rankingiem postu w algorytmach Instagrama. Dodatkowo, atrakcyjnie zaprojektowane karuzele są częściej udostępniane, co może przyciągnąć nowych obserwujących. W efekcie, regularne publikowanie karuzeli może nie tylko zwiększyć zaangażowanie obecnych obserwatorów, ale również pomóc w rozbudowie społeczności wokół marki lub osobistego profilu.

Jak wykorzystać karuzele na Instagramie?

Karuzele na Instagramie oferują szerokie możliwości wykorzystania w celu promowania swojej marki. Możesz stworzyć kreatywne karuzele, które pozwolą na opowiedzenia historii wizualnej, przyciągając tym samym uwagę odbiorców i zwiększając zaangażowanie.

 • Opowiadanie historii - wykorzystaj każdy slajd karuzeli do stopniowego odkrywania fabuły. Może to być proces tworzenia produktu, pokazanie za kulis, czy historia zadowolonego klienta. Taki sposób narracji sprawia, że odbiorcy są ciekawi, co znajduje się na kolejnych slajdach, co zwiększa interakcję.

 • Edukacja i tutoriale - pokaż, jak wykorzystać oferowane produkty lub usługi. Na przykład, jeśli sprzedajesz kosmetyki, możesz stworzyć serię tutoriali makijażowych, gdzie każdy slajd prezentuje kolejny krok aplikacji produktu.

 • Zaangażowanie poprzez interakcję - na jednym z slajdów możesz zadać pytanie lub zachęcić do zostawienia komentarza z odpowiedzią. To doskonała strategia, by zwiększyć interakcję pod postami na Instagramie.

 • Prezentacja portfolio - jeśli twoja marka opiera się na wizualnych aspektach, takich jak fotografia, design czy sztuka, karuzele pozwalają na efektowne przedstawienie twoich prac.

 • Call to action (CTA) na ostatnim slajdzie - zawsze dobrym pomysłem jest zamieszczenie silnego wezwania do działania (call to action) na ostatnim slajdzie karuzeli. Może to być zachęta do odwiedzenia twojej strony internetowej, zapisania się na newsletter, skorzystania z oferty czy śledzenia profilu. Taki bezpośredni komunikat może skutecznie przekształcić zaangażowanie w konkretne działanie.

Wszystkie te metody sprawiają, że kreatywne karuzele na Instagramie mogą stać się potężnym narzędziem w rękach marketera, zwiększając rozpoznawalność marki, zaangażowanie i konwersję.

Jak powinna wyglądać karuzela na Instagramie?

Instagramowa karuzela to świetny sposób na zaprezentowanie spójnej, graficznej narracji w ramach jednego postu. Możesz przygotować karuzelę, która zawiera do 10 slajdów, umożliwiając Ci szczegółowe przedstawienie tematu, historii lub serii powiązanych ze sobą treści. Pierwsze zdjęcie w karuzeli pełni kluczową rolę – powinno przyciągać uwagę i zachęcać użytkowników do przewijania dalej.

Aby stworzyć atrakcyjne i profesjonalnie wyglądające slajdy, możesz skorzystać z narzędzi graficznych takich jak Canva. Oferuje ona szeroki wybór szablonów i narzędzi, które pomogą Ci stworzyć spójne wizualnie slajdy, które harmonijnie ze sobą współgrają, zarówno pod względem kolorystyki, jak i stylu. Staraj się, aby każdy slajd dodawał coś nowego do opowieści całego postu, ale jednocześnie zachowywał spójność z całością prezentacji. To klucz do stworzenia efektywnej i angażującej karuzeli na Instagramie.

Inne metody publikacji angażujących treści 

Z jakiegoś powodu nie przekonuje Cię Insta karuzela lub chciałbyś spróbować czegoś innowacyjnego? Poniżej znajdziesz trzy inne metody, które mogą ją zastąpić. 

Pierwszą z nich jest klasyczne video, które może uatrakcyjnić Twój profil w social media. Stwórz krótki filmik, który będzie składał się ze zdjęć. Dodaj muzykę, napisy i zachęć odbiorców do sprawdzenia Twojego nowego contentu. 

Czytaj dalej, aby poznać więcej pomysłów!

Kolaże

Mimo że kolaże niegdyś traciły na znaczeniu, teraz znowu zyskują na popularności, co jest wynikiem estetycznych kompozycji i moodboardów. Staranne zestawienie kolorów i ram zdjęć sprawia, że kolaż staje się wyjątkowo przyciągający dla widzów. Jest to świetna alternatywa, jeśli tradycyjne posty ze slajdami nie spełniają Twoich oczekiwań.

Kolaże są często stosowane na profilach skoncentrowanych na trendach, gdzie służą do podkreślania i zestawiania modnych elementów. Można je publikować nie tylko jako posty, ale również na rolkach i w InstaStories. Ważne jest, aby styl kolażu harmonizował z ogólnym wyglądem profilu, i aby używać spójnych tonacji barw (zimnych lub ciepłych).

Aby dodać kolaż do relacji, można użyć funkcji „układ”, która dzieli ekran na cztery równe części. W tworzeniu kolażu kluczowe są detale – im są one bardziej dopracowane, tym lepszy efekt. Proste rozmieszczenie czterech zdjęć może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Zaplanowanie kilku grafik

Profile o estetycznym wyglądzie stały się dominującym trendem na Instagramie, a ich głównym celem jest dostarczanie estetycznych wrażeń. Z tego powodu kluczowe jest zarówno ilość, jak i jakość publikowanych zdjęć. Powinny one być spójne nie tylko kolorystycznie, ale również tematycznie. Jedną z popularnych metod jest dbałość o estetykę całego feedu. Jak to wygląda w praktyce? Zamiast publikować pojedynczy post, często wybiera się trzy zdjęcia. Skutkuje to tym, że pojawiają się one na profilu w harmonijnym układzie. Co interesujące, pojedyncze zdjęcia mogą nie robić takiego wrażenia, jak oglądanie ich razem na całej planszy.

Komentarze