-20% z kuponem LATO20 dla zamówień powyżej 20 zł!

Co to jest kanał nadawczy na Instagramie? Jak dołączyć?

Kanał nadawczy na Instagramie
W 2023 roku, Meta ogłosiła nową funkcjonalność na Instagramie - broadcast channels, czyli kanały nadawcze, które łudząco przypominają znaną funkcję kanałów z Telegrama.

Jako twórca profilu, możesz utworzyć te jednoosobowe kanały, dając swoim obserwatorom możliwość dołączenia do kanału i dostępu do ekskluzywnych treści zza kulis. To narzędzie do przesyłania wiadomości jest idealne do udostępniania notatek głosowych, tekstów, a także do zadawania pytań i przesyłania wiadomości. Obserwujący mogą reagować na treści i brać udział w ankietach, co sprawia, że interakcja jest bardziej angażująca.

Administrator kanału nadawczego ma możliwość zbierania opinii, testowania kanałów nadawczych w Messengerze i zarządzania wątkami wiadomości.

Mark Zuckerberg, twórca i główny przedstawiciel marki Zuckerberga, podkreśla, że w nadchodzących miesiącach funkcja ta będzie rozwijana na dużą skalę. Twórcy mogą również zachęcać osoby obserwujące do dołączenia, używając naklejki w swoich Stories. To pomoże zarządzać interakcjami i umożliwi obserwatorom głosować w ankietach, wysyłać wiadomości tekstowe, a także brać udział w zadawaniu pytań. Dzięki temu, obserwatorzy otrzymają nie tylko możliwość reagowania na treści, ale również będą mieli szansę dowiedzieć się więcej o nadchodzących wydarzeniach i planach.

Czym jest kanał nadawczy na Instagramie?

Kanał nadawczy - broadcast channel - to przestrzeń, gdzie twórcy mogą wchodzić w bezpośredni kontakt z followersami, publikując treści takie jak wiadomości, zdjęcia, wideo czy wiadomości głosowe. Istotną cechą takiego kanału jest to, że odbiorcy nie biorą aktywnego udziału w dyskusji – ich rola ogranicza się do reakcji na materiały, jakie właściciel kanału decyduje się udostępnić. Jest to jednokierunkowy przepływ informacji, różniący się od tradycyjnych, interaktywnych postów.

Użytkownicy, którzy mają status „twórcy” na Instagramie, po uzyskaniu dostępu, otwierają przed sobą nowe możliwości interakcji. Mogą oni budować silniejsze relacje i zaangażowanie w społeczności, dostarczając treści, które są dostępne jedynie dla użytkowników subskrybujących dany kanał. To ekskluzywny format, który pozwala na bardziej osobiste i skoncentrowane przekazy.

Chociaż kanał nadawczy nie jest otwarty dla szerokiej publiczności i na chwilę obecną zarezerwowany jest dla ograniczonej grupy twórców, już wykazuje potencjał do stania się kluczowym narzędziem w świecie internetowego marketingu, gdzie bezpośrednie połączenie z odbiorcą jest zdecydowanie na wagę złota.

Wypromuj się już dziś z InstGrow.pl 🔥

 • 🇵🇱 Polska obsługa klienta
 • ⚡️ Błyskawiczne efekty usług
 • ✅ Najlepsza oferta na rynku

Jak działa kanał nadawczy na Instagramie?

Kiedy twórca aktywuje kanał nadawczy na Instagramie i wyśle pierwszą wiadomość, jego obserwatorzy dostają jednorazowe powiadomienie o możliwości dołączenia do tego kanału. Chociaż każdy może przeglądać treści kanału, tylko ci obserwujący, którzy zdecydują się do niego dołączyć, będą otrzymywać powiadomienia o nowych aktualizacjach.

Obserwujący mają możliwość opuszczenia kanału nadawczego lub wyciszenia powiadomień w dowolnym momencie. Mogą to zrobić, przechodząc na profil twórcy, klikając ikonę dzwonka i wybierając opcję dotyczącą kanału nadawczego.

Domyślnie, powiadomienia są ustawione na poziomie „kilka”, ale można to zmienić na „wszystkie” lub „brak”. Poza powiadomieniem o zaproszeniu, obserwujący nie będą otrzymywać innych powiadomień o kanałach nadawczych, chyba że dodadzą kanał do swojej skrzynki odbiorczej. Po dodaniu kanału do skrzynki, będzie on widoczny wśród innych konwersacji, a powiadomienia będą funkcjonować jak w standardowym czacie.

Twórcy mogą zachęcać obserwujących do dołączenia do kanału, używając specjalnej naklejki „dołącz do kanału” w swoich stories lub przypinając link do kanału na swoim profilu.

To nowa metoda dla twórców, aby zacieśnić relacje ze swoimi obserwatorami – nie wymaga to publikowania relacji czy osobnych postów na mediach społecznościowych. Wystarczy kilka zdań, aby szybko nawiązać kontakt i przekazać informacje. Dodatkowym atutem jest to, że wiadomości są zawsze widoczne dla użytkowników, w przeciwieństwie do relacji czy postów, które mogą zostać przeoczone.

Dlaczego warto mieć kanał nadawczy? 

Kanały nadawcze na Instagramie otwierają twórcom nowe możliwości komunikacji z ich publicznością, które poszerzają interakcję poza tradycyjne posty i relacje. To doskonały sposób na budowanie silnej społeczności wokół konkretnej zawartości. Twórcy mogą obsługiwać grupy odbiorców, zarówno otwarte, jak i zamknięte, dając im możliwość udziału w ankietach czy reagowania na treści, co jest kluczowe do zrozumienia potrzeb i oczekiwań followersów

Ograniczony dialog, jaki umożliwia kanał nadawczy ograniczając możliwości komentowania, sprawia, że odbiorcy koncentrują się bardziej na zamieszczanych treściach. Bezpośrednia komunikacja z followersami pozwala na szybsze przekazywanie ważnych informacji i aktualności, które mogą być kluczowe dla zachowania ciągłości i spójności marki lub osoby publicznej w świecie social media.

Mechanizm interakcji

Tworzenie zaangażowanej społeczności wokół naszych kanałów nadawczych jest niesamowicie ważne. Mechanizm takiej interakcji jest prosty:

 • My publikujemy treść,

 • Followersi mogą reagować za pomocą reakcji, jednak bez możliwości inicjowania dyskusji. 

To forma jednokierunkowej komunikacji, ale zarazem daje obserwującym poczucie bycia częścią ekskluzywnej grupy.

Przynoszące zysk funkcje 

Analizując możliwości kanału nadawczego, dostrzegamy jego siłę w budowaniu bliskiego kontaktu z odbiorcami. Zaczynając swoją przygodę z tą funkcją, warto ustalić konkretny plan publikacji. Możemy eksperymentować z różnymi formatami, śledząc które najlepiej rezonują z naszymi obserwującymi.

W Stanach Zjednoczonych, od momentu wprowadzenia kanału nadawczego, obserwowany jest wzrost zainteresowania tym sposobem komunikacji wśród twórców i marek. Dostarcza on wartościowego kontentu bezpośrednio do naszych najbardziej aktywnych obserwujących, co może przekładać się na wzrost zaangażowania i w ostateczności – zyski.

Czy każdy może mieć swoją transmisję na Instagramie?

Wprowadzanie tego rozwiązania rozpoczęło się od wybranych rynków, a konkretniej od użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Dopiero później stworzono możliwość założenia takiego kanału dla osób w Polsce. To stopniowe wdrażanie sugeruje, że Instagram planuje kontrolowany rozwój tej funkcji, by zapewnić stabilność i użyteczność narzędzia.

Obecnie z nowej funkcji Instagrama mogą korzystać wyłącznie twórcy. 

Jak stworzyć kanał nadawczy? 

Aby założyć kanał nadawczy na Instagramie, konieczne jest posiadanie co najmniej 10 000 obserwatorów. To ograniczenie sprawia, że mniejsze marki osobiste nie mogą korzystać z tej funkcji, nawet jeśli publikują treści wysokiej jakości.

Oto instrukcja krok po kroku, jak założyć taki kanał:

 1. Otwórz aplikację Instagram.

 2. Kliknij na ikonę „Wiadomości” znajdującą się w prawym górnym rogu.

 3. Wybierz ikonę do tworzenia nowej wiadomości (również w prawym górnym rogu).

 4. Wybierz opcję „Utwórz kanał nadawczy”.

 5. Podaj nazwę kanału, zdefiniuj grupę odbiorców i ustal datę zakończenia działania kanału.

 6. Na koniec kliknij „Utwórz kanał nadawczy” na dole ekranu.

Po utworzeniu kanału możesz dodać do niego wszystkich swoich obserwatorów, wysyłając im pierwszą wiadomość, która posłuży jako zaproszenie. Możesz również udostępnić link do kanału bezpośrednio wybranym osobom lub umieścić go w swojej relacji na Instagramie.

Dlaczego nie mogę założyć transmisji nadawczej?

Aby założyć kanał na Instagramie, wymagane jest bycie twórcą treści. Instagram nie udostępnił oficjalnych informacji dotyczących minimalnej liczby obserwatorów potrzebnej do otwarcia kanału. Jednak według nieoficjalnych źródeł, wymagana liczba to 10 000 obserwujących.

Jeśli napotykasz trudności w otwarciu kanału na Instagramie, warto spróbować zaktualizować aplikację. Czasami starsza wersja aplikacji może uniemożliwiać korzystanie z najnowszych funkcji Instagrama lub ograniczać ich działanie.

Jak dołączyć do kanału nadawczego? 

Dostęp do kanału nadawczego na Instagramie można uzyskać na kilka sposobów. Jednym z nich jest użycie linku umieszczonego na naklejce w Story lub przypiętego na profilu twórcy. Obecni obserwatorzy mogą otrzymać jednorazowe powiadomienie informujące o nowo utworzonym kanale.

Inną metodą jest dołączenie do kanału przez prywatne wiadomości. Można to zrobić, przechodząc do skrzynki odbiorczej i korzystając z paska wyszukiwania, gdzie wyświetlą się sugestie kanałów dostępnych do dołączenia. Instagram również wysyła powiadomienia, gdy osoba, którą obserwujesz, tworzy nowy kanał.

Aby dołączyć do kanału, wystarczy kliknąć przycisk „Dołącz do kanału nadawczego”. Osoby, które jeszcze nie są obserwatorami danego twórcy, będą zachęcane do zaobserwowania jego profilu.

Jak zaprosić innych na swój kanał?

Istnieją trzy metody zapraszania użytkowników na swój kanał na Instagramie.

Pierwsza metoda polega na wysłaniu inauguracyjnej wiadomości. Gdy kanał zostanie utworzony, staje się on dostępny publicznie dla wszystkich użytkowników Instagrama. Wysłanie pierwszej wiadomości na kanale spowoduje, że wszyscy Twoi obserwujący otrzymają powiadomienie z zachętą do dołączenia.

Druga opcja to podzielenie się linkiem do kanału z innymi. Możesz umieścić ten link na swoim profilu na Instagramie lub innych platformach społecznościowych, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Trzecia metoda to włączenie kanału do Twoich Instastories. Dzięki temu osoby śledzące Twoje story będą mogły łatwo i intuicyjnie przejść do Twojego kanału i się do niego przyłączyć.

Jak tworzyć treści na kanał nadawczy na Instagramie?

Rozpoczęcie pracy z kanałem nadawczym na Instagramie wymaga od nas zrozumienia, jakie treści będą najbardziej angażować naszą społeczność. Skuteczna komunikacja to klucz do utrzymania zainteresowania obserwatorów i zachęcenie ich do interakcji z naszym kanałem.

Pierwszym krokiem jest znalezienie niszy lub tematyki, która będzie spójna z naszą marką lub osobą publiczną. To ważne, aby treść jaką zamierzamy przekazywać była konsekwentna i łatwa do zidentyfikowania przez followerów. Następnie powinniśmy tworzyć plan publikacji, ustalając częstotliwość i rodzaj wpisów, tak aby nasi obserwujący wiedzieli, czego mogą się spodziewać.

Produkcja treści to więcej niż tylko zdjęcia czy filmy. Oto kilka form, jakie możemy stosować na naszych kanałach nadawczych:

 • Zdjęcia z krótkimi opisami, które przyciągną uwagę i będą łatwe do przekazania dalej przez obserwujących.

 • Filmy, które dostarczą wartości edukacyjnej lub rozrywkowej.

 • Ankiety i quizy, dzięki którym lepiej zrozumiemy oczekiwania naszych followersów.

 • Ekskluzywne materiały, które będą dostępne jedynie dla subskrybentów kanału, co zwiększy poczucie wyjątkowości i ekskluzywności u naszych odbiorców.

Pamiętajmy również o odpowiednim zaplanowaniu czasu publikacji, aby nasze posty pojawiały się w momencie, gdy większość obserwujących jest aktywna na platformie. Dzięki analizie statystyk skuteczności poszczególnych postów, wypracujemy optymalne godziny publikacji naszych treści.

Poprzez dynamiczne i zróżnicowane podejście do tworzonych treści, zwiększymy zaangażowanie oraz lojalność naszych obserwujących. Przekłada się to na rosnącą widoczność naszego kanału nadawczego w medium, jakim jest Instagram.

Jak promować kanał nadawczy na Instagramie?

Rozwijanie obecności na Instagramie wymaga od nas skutecznej promocji naszego kanału nadawczego. Uruchomienie go to dopiero pierwszy krok. Później musimy się skoncentrować na jego rozpowszechnianiu, by przyciągnąć jak najwięcej obserwujących.

Wykorzystujmy InstaStories, przypinając do nich naklejkę „dołącz do kanału” – to prosty i efektywny sposób na dotarcie do użytkowników. Innym działaniem jest dodanie linku do kanału nadawczego w BIO naszego profilu, co ułatwia dołączenie do niego z poziomu naszej strony profilowej.

Naszą strategię warto wzbogacić o regularne wysyłanie treści, które wyróżniają kanał nadawczy. To mogą być wyjątkowe zdjęcia, filmy, ankiety dostępne tylko dla członków. Użytkownicy Instagrama poszukują wartościowych treści, stąd to, co oferujemy, powinno być atrakcyjne – to sukcesywnie buduje naszą widownię.

Komentarze