-15% z kuponem EXTRA15 dla zamówień powyżej 10 zł!

Czym są notatki na Instagramie? Poznaj nową funkcję

Notatki na Instagramie
W połowie grudnia 2024 roku, Instagram wprowadził innowacyjną funkcję, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki użytkownicy mogą dzielić się swoimi przemyśleniami i rozpoczynać rozmowy.

W połowie grudnia 2024 roku, Instagram wprowadził innowacyjną funkcję, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki użytkownicy mogą dzielić się swoimi przemyśleniami i rozpoczynać rozmowy. Ta nowość, znana jako notatki, umożliwia publikowanie krótkich wiadomości o długości do 60 znaków, które pojawiają się u góry skrzynek odbiorczych, oferując unikalny sposób na szybkie komunikowanie się.

Adam Mosseri, szef Instagrama, podkreślił, że celem tej funkcji jest ułatwienie użytkownikom dzielenia się bieżącymi statusami lub myślami w bardziej bezpośredni i spontaniczny sposób. Notatki, dostępne już w Wielkiej Brytanii i Japonii, a także w krajach Unii Europejskiej, znikają po 24 godzinach, co przypomina dynamikę znanych już stories, ale wprowadza zupełnie nowy wymiar interakcji. Ta funkcja, będąc odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynków na szybkie i efektywne formy komunikacji, ma potencjał stać się kluczowym narzędziem w strategiach marketingowych, oferując firmom nową platformę do dotarcia do swoich odbiorców.

Czym są notatki na Instagramie?

Notatki na Instagramie to nowatorska funkcja, która stworzyła dodatkową płaszczyznę komunikacji wewnątrz aplikacji. Pozwalają one dzielić się krótkimi, przelotnymi myślami lub informacjami, które znikają po upływie 24 godzin. Przyjmują one formę bardzo krótkich tekstów - maksymalnie 60 znaków - lub 3-sekundowych filmików, co zmusza użytkowników do bycia zwięzłymi i wyrażania swoich myśli w skondensowanej formie.

Wypromuj się już dziś z InstGrow.pl 🔥

 • 🇵🇱 Polska obsługa klienta
 • ⚡️ Błyskawiczne efekty usług
 • ✅ Najlepsza oferta na rynku

Kiedy Instagram wprowadził notatki?

Ta nowa funkcja została zapowiedziana przez platformę META już pod koniec 2022 roku. Początkowo zadebiutowała w Azji, Ameryce Północnej oraz Ameryce Łacińskiej. Z czasem została rozszerzona również na Europę, chociaż jeszcze w lutym 2023 roku nie wszyscy europejscy użytkownicy mieli do niej dostęp.

Jak działają notatki na Instagramie?

Podobnie do tradycyjnych opisów, które pojawiają się obok naszego zdjęcia profilowego, notatki na Instagramie umieszczane są u góry skrzynek odbiorczych naszych kontaktów, co ułatwia ich zauważenie. Ta forma komunikacji jest porównywalna z dymkami myślowymi i mogą być one sposobem na szybką wymianę informacji lub uczuć. Dla przykładu, notatka może posłużyć do:

 • poinformowania o ważnych wydarzeniach lub promocji,

 • wyrażenia aktualnego nastroju lub myśli,

 • zaproponowania dyskusji na interesujące tematy.

Jak włączyć notatki na Instagramie?

Notatki na Instagramie włączają się same, automatycznie. Użytkownicy nie muszą uruchamiać tej opcji. Jednak warto pamiętać, że funkcja ta dostępna jest tylko na aplikacjach z zaktualizowanym oprogramowaniem. 

Jak uaktualnić aplikację Instagram? Wystarczy, że wejdziesz w Goggle Play w przypadku urządzenia z systemem Android czy Apple Store w przypadku urządzenia z iOS i wyszukasz Instagrama. Następnie kliknij opcję "uaktualnij". Jeśli jej nie widzisz, oznacza to, że posiadasz aktualną wersję aplikacji. 

Jak utworzyć notatkę na Instagramie?

 1. Wejdź w aplikację Instagram, a następnie przejdź do skrzynki odbiorczej, klikając na ikonę wiadomości - papierowego samolotu - znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu. 

 2. Pod okienkiem do wyszukiwania, będzie Twój awatar, a nad nim chmurka z napisem "notatka..." - kliknij na nią.

 3. Wpisz notatkę lub naciśnij ikonę aparatu, aby nagrać krótkie wideo. 

 4. Wybierz czy Twoją notatkę mogą zobaczyć wszyscy twoi obserwujący czy tylko bliscy znajomi.

 5. Udostępnij. 

Jak usunąć notatkę na Instagramie?

 1. Powtórz krok pierwszy z poprzedniego akapitu.

 2. Kliknij w swoją notatkę.

 3. Wybierz opcję "usuń". 

W tym miejscu możesz również utworzyć nową notatkę, wybierając taką opcję. 

Zalety Instagram notes

Pierwszą i najważniejszą zaletą jest możliwość bezpośredniego komunikowania się z bliskimi i obserwującymi w sposób szybki i wygodny. Notatki to jakby dymki myślowe, które pojawiają się na naszych profilach, zapewniając unikalną formę wyrazu. Dzięki nim możemy przekazywać aktualizacje lub krótkie komunikaty w przestrzeni, która jest niezwykle osobista.

Zaletą jest również efemeryczność notatek. Są one widoczne tylko przez 24 godziny, co sprawia, że treści są zawsze aktualne i nie zalegają w profilu, zwiększając tym samym wartość i czytelność komunikatu.

Kolejna zaleta to personalizacja. Decydując, czy treść notatki będzie widoczna dla wszystkich obserwujących, czy tylko dla listy bliskich przyjaciół, mamy kontrolę nad tym, kto widzi nasze myśli i aktualizacje. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy podzielić się czymś bardziej osobistym.

Notatki to narzędzie, które upraszcza dzielenie się codziennością i małymi chwilami radości. Są one także ciekawym sposobem na podtrzymanie angażowania w naszej społeczności, zachęcając do częstszego zaglądania na nasze profile. Za pośrednictwem tych krótkich komunikatów Instagram stworzył funkcję, która łączy prostotę z emocjonalnym głębszym przekazem, idealnie oddając ducha naszych czasów – szybkość wymiany informacji i chęć dzielenia się życiem na bardziej spontanicznym poziomie.

Co musisz wiedzieć tej o nowej funkcji?

Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji o tej funkcji:

 • możesz wpisać maksymalnie 60 znaków,

 • notatki znikają samoistnie po 24 godzinach od ich dodania,

 • w każdej chwili możesz stworzyć nową notatkę lub ją usunąć,

 • notatki od innych użytkowników Instagrama będą pojawiać się na górze w Twojej skrzynce odbiorczej.

Przykłady kreatywnego wykorzystania notatek na Instagramie

Notatki na Instagramie oferują unikalną platformę dla różnych grup użytkowników, aby angażować się z odbiorcami w sposób kreatywny i bezpośredni. Oto kilka przykładów, jak osoby prywatne, marki i influencerzy mogą wykorzystywać notatki:

Dla osób prywatnych:

 • Codzienne refleksje - publikowanie codziennych myśli lub refleksji, które mogą być inspirujące dla obserwujących.

 • Szybkie ankiety - zadawanie prostych pytań swoim obserwatorom, aby zbierać opinie lub po prostu angażować ich w interakcje.

 • Przypomnienia o ważnych wydarzeniach - informowanie znajomych o nadchodzących wydarzeniach osobistych lub społecznościowych.

Dla marek:

 • Ekskluzywne ogłoszenia - dzielenie się krótkimi zapowiedziami o nowych produktach, promocjach czy wyprzedażach tylko dla obserwujących na Instagramie.

 • Wskazówki dotyczące produktów - publikowanie krótkich porad na temat wykorzystania produktów lub usług w codziennym życiu.

 • Zaangażowanie społeczności - zachęcanie do udziału w konkursach lub zadawanie pytań, aby lepiej poznać preferencje klientów.

Dla influencerów:

 • Osobiste wskazówki i porady - dzielenie się osobistymi wskazówkami dotyczącymi stylu życia, mody, urody czy fitnessu.

 • Sneak Peeks - udostępnianie wczesnych zapowiedzi nadchodzących projektów, współprac lub treści, które mają się pojawić.

 • Interakcja z fanami - odpowiadanie na pytania fanów lub proszenie ich o opinie na temat różnych tematów, co buduje silniejszą społeczność.

Dla wszystkich użytkowników:

 • Motywacyjne cytaty - publikowanie krótkich, motywujących cytatów, które mogą dodać wartości dnia swoim obserwującym.

 • Dzielenie się sukcesami - krótkie wpisy o osobistych lub zawodowych sukcesach, dzięki którym można dzielić się radością z innymi.

 • Wyzwania dnia - zachęcanie obserwujących do udziału w prostych wyzwaniach codziennych, które mogą być zarówno zabawne, jak i edukacyjne.

Dlaczego nie widzę notatek na Instagramie?

Niektórzy użytkownicy mają trudności ze znalezieniem notatek na Instagramie. Napotkane problemy często wynikają z kilku powodów. Pierwszy to stopniowe wprowadzanie funkcji – Instagram często wdraża nowe opcje etapami, co oznacza, że nie wszyscy otrzymują aktualizacje jednocześnie. To prowadzi do sytuacji, gdzie niektórzy mogą widzieć notatki u innych, podczas gdy na swoim koncie ich jeszcze nie mają.

Innym powodem, dla którego notatki mogą być niewidoczne, jest związany z wersją aplikacji. Jeśli nie zaktualizowaliśmy Instagrama do najnowszej wersji, możliwe, że ominęły nas najświeższe funkcje. Warto sprawdzić dostępność aktualizacji w sklepie z aplikacjami na swoim urządzeniu.

Nie można też pominąć kwestii ustawień prywatności – notatki mogą być widoczne tylko dla wybranych osób. Jeżeli nie jesteśmy na liście bliskich znajomych osoby, która publikuje notatkę, może nam ona umknąć. Nawet będąc obserwującym, nie wykluczone, że twórca postanowił ograniczyć widoczność swoich notatek.

Komentarze